inför v. 38

Hej!

Nu har så gott som alla fått sin chromebook. Som vi längtat! Vi håller nu på att komma igång så att alla kan logga in och vi kan börja använda den som det är tänkt. En del har glömt sitt lösenord och då tipsade Agnes om att det kan stå i loggboken. Hittar man inte det så löser vi det här.

I So har vi fortsatt vårt arbete kring kartan och de svenska landskapen. I svenska har vi arbetat med Berättelsen om ön och läst ett nytt kapitel i boken Fotoalbumet. På matten har vi lagt en del fokus på klockan och hur man räknar med tid. I engelska kommer vi nästa vecka börja arbeta i Gleerups engelskbok. Vi fortsätter också med The Grammar company. Glosor väntar vi med tills vi har koll på hur man arbetar med boken digitalt.

Bion var väldigt bra och alla verkade uppskatta filmen. Vi pratade om normer och om allas rätt att vara den man är. Prata gärna om det hemma!

Skoljoggen var en succé som vanligt och alla gjorde sitt yttersta. Det är kul att kämpa tillsammans.

Trevlig helg!

Jessica: jessica.morin@edu.sjobo.se

Malin: malin.loven@edu.sjobo.se

v. 38

måndag: idrott

tisdag:

onsdag: idrott

torsdag: slöjd

fredag:

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.